1893-1945

Sbor dobrovolných hasičů v Soběhrdech založen byl v ustavující schůzi dne 12. února roku 1893. Podnět k založení sboru dal rolník Karel Boháč z čísla 24. V této schůzi byl zvolen prozatímní výbor. K vypracování stanov, které měly býti zaslány ke schválení. Do tohoto výboru byli zvoleni p. Josef Bohata (starosta obce) Václav Rous (učitel), Karel Škvor (učitel), Jan Procházka (kupec) a Josef Kohout (řídící učitel). Prozatímní výbor vypracoval stanovy dle stanov sboru v Bedrči, opsal je v 5 exemplářích a spolu s protokolem obecního výboru ze dne 25. února 1893 je předložil okresnímu hejtmanství ke schválení. Za činné členy při ustavující schůzi se přihlásili členové Josef Zíval z čísla 11, Jan Balata z č. 4, Karel Boháč č. 24, Jan Kopecký z č. 14, Josef Kondrát z čísla 31, Josef Šturc z čísla 10, Antonín Kočí z č. 24, Jindřich Šturc z čísla 5, Antonín Brabec z čísla 7, František Konrád, Václav Balata, Josef Škvor z čísla 6, Karel Škvor (učitel), Josef Zelenka (kovář ze Phova), Jan Balata z č.p. 5 a Jan Krejcárek.

Dle usnesení místodržitelství ze dne 28. března 1893 č. 31056 sděleno Okresním hejtmanstvím, že se zřízení sboru dobrovolných hasičů dle přiložených stanov nezakazuje. Proto bylo ihned žádáno o potvrzení právního trvání spolku dle par. 9 zákona ze dne 15. listopadu 1867 říšského zákona č. 134, což se výnosem místodržitelství ze dne 7. září 1893 č. 98678 stalo.

První ples hasičský byl dne 6. ledna 1894. Cvičiště pro sbor bylo zřízeno „Na Poustkách“. Asi uprostřed mezi cestou a rybníčkem u plotu pana Bohaty byla postavena dřevěná cvičná věž „sturmovka“. Obec předala hasičskému sboru stříkačku s veškerou výzbrojí dne 4. června 1893. Stříkačka byla zakoupena od firmy R.A. Smekal v Praze Smíchově za obnos 800 zlatých. Hotově složeno 200 zlatých. Výzbroj u téže firmy stála 330 zlatých. Dlouholetým starostou sboru byl starosta obce Josef Bohata a jeho náměstkem Jan Procházka. Jednatelem od založení spolku do roku 1915 byl řídící učitel Josef Kohoutek. Jan procházka byl starostou sboru od roku 1915 do roku 1924. Zemřel dne 8. července 1936. Starostou sboru ve třicátých letech je Emil Boháč z č. p. 2. Jednatelem sboru od roku 1932 je řídící učitel František Linhart. Sbor zúčastnil se do roku 1932 asi 50ti požárů a vždy platně a s neohrožeností a obětavostí členů svých se vyznamenal. První sjezd župní konal se ve sboru dne 27. června 1897 jako 11. sjezd župy „Ostromeč“. Sbor obdržel od předsednictva župy diplom čestného uznání a v časopisech Český jin a Hlasy od Blaníka byly vřelé články týkající se sjezdu. Druhý sjezd byl konán dne 7. července 1928, který se také vydařil.

Dlouholetým pokladníkem sboru byl Antonín Kohoutek z č.p. 10. Nynějším pokladníkem je starosta obce Josef Brabec a velitelem Antonín Kohoutek mladší z č. 10. Sbor zřídil jeviště se čtyřmi proměnami, na nichž již sehrál více divadelních her. Činnost sboru za první světové války byla úplně ochromena. Teprve po převratu po ustanovení Jana Souhrady řídícím učitelem sbor ozdravěl a zesílil. Byla psána hasičská kronika, která se bohužel později ztratila.

 

Dne 7. července 1929 konán byl v Soběhrdech hasičský sjezd župy „Poloprudského“ číslo 41 v Benešově. Řídící učitel Jan Souhrada, jež byl toho času jednatelem místního sboru, nacvičoval k tomu dni s dorostem složeným ze žáků obecné a měšťanské školy cvičení sekyrková. Cvičenců bylo 16. Vystoupení dorostu o sjezdu bylo bezvadným vystoupením a hoši byli za výkony odměněni bouřlivým potleskem. Župními činovníky byl výkon dorostu příjemně pochválen v Knize zápisů o valných hromadách a výborových schůzí sboru dobrovolných hasičů v Soběhrdech.

Během druhé světové války činnost sboru byla zaměřena na udržení požární techniky. Činnost výcviková a schůzová byla Němci zakázána. Němci si byli vědomi, že pro český národ jsou a stále budou nepřáteli, a proto vyhlásili zákaz sdružování ve všech českých spolcích.

 

Zápisy ze schůzí:

ZÁPIS

o schůzi (dobrovolných hasičů) hasičského sboru, která se konala dne 10. ledna 1940 o 18. hodině (u Maršíků) ve škole.

Na pořadu bylo:

  1. čtení zápisu z minulé sborové schůze
  2. vyúčtování plesu
  3. motorová stříkačka
  4. volné

Vyřízeno.

  1. Po zahájení schůze bratrem starostou, přečetl bratr jednatel zápis ze schůze dne 9. prosince 1939. Zápis byl schválen.
  2. Vyúčtování z plesu. Ples se přes mimořádné poměry nad očekávání k úplné spokojenosti vydařil. Ve slosovací akci byly tentokráte textilie, punčochy, ponožky a kalhoty. Od pana Solnaře obdržel sbor beránka. Od  p. Maršíka (hostinského) obdržel sbor tlačenku upravenou z kohouta. V pánské a dámské volence byl prodáván pardubický perník.

Vyúčtování z plesu:

            Na vstupném vybráno                                   1149,-

            Za lístky k losování                              299,-

            Dražba tlačenky                                 34,70,-

            Za perník                                               817,65,-

            Celkem příjem                                    2 300,35,-K

 

 

            Za kolky, úřední výkon, poplatky     114,50,-

            Poštovné, bloky, papíry                       14,50,-

            Hudba                                                330,-

            Textilie k losování                              101,-

            p. Dobrovolnému                                   9,-

            za perník                                            478,-

            p. Maršíkovi (hostinský)                    149,-

            doprava                                                12,-

            ___________________________________

            vydání                                                1 208,-

            čistý příjem                                        1 092,35,-K

 

  1. Za opravu motorové stříkačky zaplatí se příslušný obnos ze sborové pokladny.
  2. Volné: Valná hromada se bude konati v polovici února 1940. Jednatel dotáže se, zda možno valnou hromadu konati v Jednatelství OHJ. Jednatel připomíná, že letošního roku jest možno žádati za podporu z věcného fondu a zda je možno žádati o podporu na zřízení nového skladiště – dotáže se v OHJ. Jiných návrhů nebylo a tím schůze byla skončena.

Zapsal: František Linhart

 

ZÁPIS

o 47. výroční hromadě, konané dne 17. března o 14. hodině ve školní budově obecné školy v Soběhrdech s tímto programem:

  1. čtení zápisu z minulé valné hromady
  2. zprávy funkcionářů
  3. přijímání nových členů
  4. stavba hasičské zbrojnice
  5. žádost o subvenci z věcného hasičského fondu
  6. matrika členská

Vyřízeno:

  1. Schůzi zahájil o 2 ¼ hodiny odpoledne bratr jednatel za nepřítomného bratra starostu, který se omluvil. Dle presenční listiny dostavilo se do valné hromady 12 bratří a 5 hostů. Omluvili se bratři starosta Emil Boháč, Karel Boháč, Josef Škvor (nemocen) a neomluvil se Karel Sahula. Omluven i Josef Sahula. Bratr jednatel konstatuje, že valná hromada byla řádně svolána a že přítomna je nadpoloviční většina členů, a tím, že je valná hromada schopna se usnášeti. Přečetl i přípis okresního úřadu v Benešově, jímž se povoluje výjimkou konání valné hromady. Oznamuje, že pozvání na valnou hromadu bylo posláno i I. obvodu na OHJ-41 v Benešově. Nato přečetl zápis ze 46. výroční valné hromady ze dne 25. února 1939. Byl valnou hromadou schválen.
  2. Zprávy funkcionářů:
    1. Jednatel: vyřízeno 27 dopisů, 9 obdrženo, 18 odesláno. Byla konána 1 valná hromada dne 25. února 1939 a dvě členské schůze dne 9. prosince 1939 a dne 10. ledna 1940. Projednáno: zpráva velitele z valné hromady 1. obvodu. Pořádání plesu v roce 1940, došlé dopisy, vyúčtování z plesu, motorová stříkačka. Župní věstník odebírán v osmi výtiscích. Jednatel je zodpovědným redaktorem Větstníku OHJ-41. Letošního roku župa benešovská přeměněna je na Okresní hasičskou jednotu se sídlem v Benešově a bude míti 54 hasičských sborů, II. obvod 36 sborů. Náš sbor má nyní 16 členů.
    2. Pokladní: Bratr pokladní přečetl položky příjmu a vydání za rok 1939 s příslušnými doklady.

Příjem za 1939                       2 432 K

Vydání za 1939                     1 057,30 K

Přebytek za 1939                   1 434,70 K

Revizoři porovnali účetní doklady s příslušnými doklady v pokladním deníku a shledali vše v úplném pořádku. Po zprávě revisorů účtů pokladní zpráva byla schválena.

  1. Velitele: V uplynulém roce bylo 5 praktických cvičení, 4 zkoušky se strojem. Stráží a hlídek bylo 5. Členů činných mužů 14. Přispívajících 10. Úhrnná cena veškerého inventáře 45 500 K. Dluh sboru k prosinci 3 000 K.
  2. Samaritský dozorce: První pomoc poskytnuta v 5 lehčích případech.
  3. Dozorce náčiní: Výzbroj pro 12 mužů, zbrojnice 1, cvičiště 1, ruční stříkačka 1, motorová stříkačka 1, berlovky 2, proudnice 1, navijáky 3, hadice 400m, savice 6, žebříky 2, stejnokroje vycházkové 12.
  4. Vzdělávatelská: činnost žádná. Jeviště bylo propůjčeno obecní škole 2x a mládeži NS 1x.
  1. Přijímání nových členů: Do hasičského sboru se hlásí a zkušební lhůtu ½ roční mají: Antonín Sahula, Miloš Boháč, Konrád Jos. ml., Konrád Josef st., Stanislav Měchura.
  2. Stavba hasičské zbrojnice: Na podnět bratra jednatele se rozvinula debata o stavbě nové hasičské zbrojnice, poněvadž stará zbrojnice pro nový stroj a nové poměry nevyhovuje. Poněvadž náš sbor má letošního roku právo žádat o subvenci na hasičské potřeby, budu žádati na zaplacení dluhu na motorovou stříkačku a na zbrojnici.
  3. Matrika členská: Po vypršení čekatelské lhůty nově hlásivších se členů, oznámí jednatel jména OHJ v Benešově.

 

Volných návrhů nebylo a tím schůze skončena.

                                                                      Zapsal Fr. Linhart, jednatel

 

VÝŇATEK ZE ZÁPISU 48. VÝROČNÍ VALNÉ HROMADY, KONANÉ 31. LEDNA 1942 V SOBĚHRDECH

Z celkového počtu 21 členů přítomno bylo 19. Členských schůzí v tomto roce nebylo. Činnost byla omezena jen na činnost technickou a samaritskou. Sbor obdržel podporu z věcného fondu 1500K. Byl zaplacen dluh na motorovou stříkačku.

Příjem za rok 1941                 3 190,40 K

Vydání za rok 1941               2 071,85 K

Přebytek za rok 1941             1 118,55 K

Starosta sboru br. Emil Boháč resignuje na funkci. Za něho zvolen br. Sahula Antonín.